157. yılda Ankara-İzmir YHTnin temeli atılacak

18 Eylül 2013, Çarşamba

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'nın (TCDD) 157. kuruluş yıldönümünü 21 Eylül'de, Ankara-İzmir YHT hattının temel atma töreninin yer aldığı toplu açılışlarla kutlayacaklarını belirterek, "TCDD'nin 157. kuruluş yıldönümünü Ankara-İzmir YHT hattının temelini atarak taçlandıracağız" dedi.

TCDD'nin 157. kuruluş yıldönümü, 21 Eylül'de Afyonkarahisar'da, Ankara-İzmir YHT hattının temel atma törenin de yer aldığı bir dizi toplu açılış ve etkinlikle kutlanacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, bölge milletvekilleri ve yerel yöneticilerin katılacağı törenlerde, hem Ankara-İzmir YHT hattının Ankara-Afyonkarahisar kesiminin temeli atılacak hem de TCDD'ye bağlı 7 bölgede hayata geçirilen projelerin telekonferans sistemiyle açılışı yapılacak.

Bakan Yıldırım, yaptığı açıklamada, demiryollarında duraklama döneminin 2003 yılında son bulduğunu, TCDD'nin kuruluş yıldönümü kutlamalarının artık bayram havasında geçtiğini ifade etti.

"Demiryollarındaki yarım asırlık ihmalin izlerini tüm dünyanın gıpta ile baktığı projeleri hayata geçirerek siliyoruz" diyen Yıldırım, Ankara-İzmir YHT hattının temelinin atılmasıyla başkent Ankara ile ülkenin batıya açılan kapısı, ekonomi ve turizm başkentlerinden İzmir arasında yüksek hızlı tren için ilk adımın atılacağını belirtti. Demiryollarının 157. kuruluş yıldönümüyle, temel atma coşkusunun aynı anda yaşanacağını vurgulayan Yıldırım, bunun yanı sıra TCDD'ye bağlı 7 bölgede hayata geçen çalışmaların açılış ve temel atma törenlerini de gerçekleştireceklerini ifade etti.

Demiryolu ağı 25 bin kilometreye ulaşacak

Yıldırım, 2023'e kadar 3 bin 500 kilometre yüksek hızlı demiryolu, 8 bin 500 kilometre hızlı demiryolu ile bin kilometre yeni konvansiyonel demiryolu hattı olmak üzere 13 bin kilometre yeni demiryolu hattının inşası hedeflendiğini hatırlatarak, böylece toplam demiryolu ağının 25 bin kilometreye ulaşacağını kaydetti. Temeli atılacak Ankara-İzmir YHT hattının demiryollarının doğu-batı aksının gelişimine önemli katkı yapacağını vurgulayan Yıldırım, "624 kilometrelik Ankara-İzmir YHT projesi tamamlandığında iki büyük kentimiz arasındaki seyahat süresi 3 saat 30 dakikaya iniyor. Temeli atılan Ankara-İzmir YHT projesinin ilk etabı Ankara-Afyonkarahisar kesimi, 287 kilometrelik bir koridordan oluşuyor. Mevcut YHT hattı Ankara-Konya yolunun 120'nci kilometresinden ayrılan Polatlı-Afyonkarahisar kesimi 167 kilometre uzunluğunda. Projenin bu etabıyla Ankara-Eskişehir-Afyonkarahisar-Konya dörtgeninde yüksek hızlı tren ağı kuruluyor. Ankara-Afyonkarahisar arası 1 saat 30 dakikaya iniyor" diye konuştu.

Projenin kalan kısmı Afyonkarahisar-İzmir arası ile ilgili de bilgi veren Bakan Yıldırım, "Afyonkarahisar-Uşak ve Uşak-Manisa-İzmir etaplarından oluşuyor. Afyonkarahisar-Uşak etabının yapım ihalesine çıkıldı. Uşak-Manisa-İzmir etabının ise uygulama projeleri tamamlanmak üzere, tamamlandığında yapım ihalesine çıkılacak" dedi.

Ankara-İzmir YHT Hattı Projesi

624 kilometrelik Ankara-İzmir YHT hattı, Ankara-Afyonkarahisar, Afyonkarahisar-Uşak ve Uşak-Manisa-İzmir olmak üzere toplam 3 etaptan oluşuyor. 250 kilometre saat hıza göre yapılan hatta 8 bin metre uzunluğunda 11 tünel, 6257 metre uzunluğunda 16 viyadük bulunuyor. 24 köprünün yapılacağı hatta 116 alt ve üst geçit, 195 menfez olacak. Hatta, neredeyse bir şehir kurulacak kadar, 65 milyon 500 bin metreküp kazı-dolgu ve toprak işleri yapılacak.

HaberSabah.Com
Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif ve içerikler livebbg.net hakkına konu olan eserlerin, yazıların veya içeriğin yasal olmayan içerik barındırmaz ve bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının ihlal edildiğini düşünen hak sahipleri veya bayan iç giyim meslek birlikleri İletişim adresinden 7/24 ulaşabilir. Buraya ulaşan talep ve şikayetler 7 iş günü içinde incelenecek, hak ihlali söz konusu olan benzeri içerikler ise en kısa sürede sitemizden kaldırılacaktır. Sitede yayınlanan köşe yazılarından yazarları sorumludur. Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Bu siteye giren her kullanıcı bu duyurudan haberdar olmuş sayılır. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. habersabah.com harici linklerin sorumluluğunu almaz. Haberlerin telifi,kaynaklarına aittir.