Antalya bölge haberleri (02.01.2013)

02 Ocak 2013, Çarşamba
Antalya bölge haberleri


ATSO'nun 4 yıllık planı

ATSO bünyesindeki meslek komitelerince yürütülen çalışma ile önümüzdeki 4 yıllık strateji planına yönelik projeler belirlendi. Planlar içinde seralara turistik geziden, simge kütüphane kurulmasına kadar 100'ü aşkın madde bulunuyor.

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) bünyesinde faaliyet gösteren 53 meslek komitesinin 2023 yılı vizyonu kapsamında önümüzdeki 4 yıllık stratejik planı, 53 meslek komitesiyle çalışılarak hazırlandı. Meslek komitelerinin belirlediği yaklaşık 100 proje, ATSO yönetimince bir rapor haline getirildi. Önümüzdeki 4 yıla ilişkin iş dünyasının taleplerini, ATSO Başkanı Çetin Osman Budak açıkladı.

Önümüzdeki 4 yıllık stratejik plan kapsamında komitelerden 100'e yakın öneri geldiğini belirten Çetin Osman Budak, bu önerilerden 20'sini örnek verdi ve bunların tamamının önümüzdeki 4 yılda ATSO'nun hayata geçirebileceği çalışmalar olduğunu söyledi. 2023 yılına ilişkin ATSO bünyesindeki meslek komitelerine ait fikirler şöyle;

DENİZE DOĞRU YOLLAR TRAFİĞE KAPATILSIN

Turistlerin örnek tarım seralarında turistik gezi kapsamında gezdirilmeleri. Antalya'da simge kütüphane açılması. Güllük Caddesi, Yüzüncü Yıl başlangıç, eski Otogar'dan denize doğru tüm yolların araç trafiğine kapatılması. Antalya'yı dünyaya tanıtacak bir logo yarışması yapılması. Antalya havalimanı iniş güzergahına logonun görünür bir yere konulması.

Düden Şelalesi'nden denize akan suyun elektrik enerjisi elde etmek için değerlendirilmesi. ATSO'nun Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki 4 büyük oda ile işbirliği kurması. Kentsel dönüşümü sağlayacak bir inşaat şirketinin ATSO öncülüğünde kurulması. ATSO'ya ait sosyal tesis kurulması, spor aktivitelerinin artırılması.

Etik sözleşme yapılması, 'ATSO Kriterlerine uygundur' stickerleri yapılması ve kriterleri taşıyan işletmelere dağıtılması. Ticari ahlak kurallarının tam olarak işlediği örnek ATSO cadde veya sokağı oluşturulması. Ortaklık ofisinin kurulması, yerli ve yabancı şirketlerin ortaklık araması, projelerin bu ofis tarafından değerlendirilip duyurulması.

YÖRESEL MÜZE

Meslek komitelerinin görev süresi boyunca proje yaratmaları ve sonuçlandırılmaları, projelerin ARGE birimi desteği ile şekillendirilmesi, ilgili yönetim kurulu üyelerinin 6 ayda bir ilgili komite toplantılarına katılmaları. ATSO üyelerine kesintisiz danışmanlık hizmeti verebilecek çağrı merkezinin kurulması. Yöresel ürünler ve geleneksel el sanatları için müze açılması. AVM, havaalanı gibi yerlerde tanıtım ve satış standlarının kurulması.

KALEİÇİ'NDEKİ SURLARIN TADİLATI

Kaleiçi'ndeki surların tadilatı. ATSO katkıları ile Turizm Danışma Büroları'nın yapılması ve bu bürolarda teknolojik imkanlardan yararlanılması. Antalya Müzesi'ndeki eserlerin Kaleiçi'nde açık hava müzesinde sergilenmesi için ATSO'nun öncülük etmesi. Pilot cadde seçilerek, binaların dış cephe güzelleştirme çalışmalarının ATSO tarafından yapılması.

TARIM VE TURİZM PAZARI

Tarım ve turizm pazarı, botanik park, çiçek satış yerleri gibi bölgeler oluşturulması. İlçelerin ihtiyaç ve sorunlarını takip etmek için meslek temsilcilerinden oluşan bir çözüm arama ve tespit grubu oluşturmak. Her ilçe için ATSO Meclisi'nden bir sorumlunun belirlenmesi. Yıl içerisinde yapılan etkinliklerde yöresel ürün ve markaların öne çıkarılması.

Mehmet ÇINAR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Çetin Osman Budak


===


Ardıcın ardıca aşkı bitti

ÜREMEK için tohumuna düşkün ardıç kuşuna mahkum Anadolu'nun simgesi Ardıç Ağacı'nın yapay yollarla fidan üretimi çalışmaları başarılı olunca Antalya ve Isparta'da iki deneme alanında orman kurma çalışmaları başladı. Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Enstitüsü (BAORAM) tarafından yürütülen çalışmalar çerçevesinde fidanların dikimi yapıldı.

Türkiye'nin 'resmi' olarak 1.1 milyon hektar ardıç ormanı varlığı bulunuyor. Orman yangınlarına karşı dirençli yapısı tıp, alkollü içki, kozmetik sanayi, inşaat sektörü ve mobilya sanayisi için çok değerli bir ağaç türü olan ardıç, aynı zamanda rüzgar, kar ve ses perdesi olarak yol kenarlarında ve kentlerde de kullanım alanına sahip. Türkiye'de ardıç orman alanlarının yüzde 92'si orman yapısını kaybetti.

Çok az suyla kıraç arazilerde yaşayabilen, yapısıyla erozyona karşı mücadelede kullanılabilecek yegane ağaç türü olan ardıçın orman şeklindeki düzensiz yapısının binlerce yıldır bu ormanlar üzerinde var olan insan etkisinin bir sonucu olduğu belirtiliyor. İnsan elinin bozduğu bu doğal doku, ardıç tohumlarının ancak bir ardıç kuşu tarafından yenilip, dışkısıyla birlikte toprağa karışıp çimlenmesiyle mümkün olunca, ardıç doğal gençleşme koşullarından da yoksun kaldı.

Bu nedenle 2000'li yılların başında ardıç fidanı üretim çalışmaları Eğirdir Orman Fidanlığı'nda Hazin Cemal Gültekin önderliğinde başladı. Çalışmalar sonunda 2003 yılında 50 bin adet fidan üretimi gerçekleştirilirken, 2004'te 100 bin, 2005'te 600 bin adete ulaştı. Sonraki yıllarda artarak milyonlu rakamlarda fidan üretimi gerçekleştirildi.

Ardıç ağacı bu çalışmalar sonucunda ağaçlandırma çalışmalarında kullanılmaya başlarken, ardıç ormanları oluşturma konusunda çalışmalar ise BAORAM tarafından başlatıldı. Ardıçların nasıl ekileceği, hangi toprak tipine daha rahat uyum sağladığı gibi bilimsel verilerin elde edileceği çalışma, 2015 yılında kadar devam edecek.

Proje kapsamında Antalya'da Elmalı-Ovacık ve Isparta'da Yalvaç-Hisarardı mevkilerinde kurulan deneme ormanlarında ardıç fidanlarının dikimi yapıldı. BAORAM'dan Erdal Örtel, Doç. Dr. Ali Kavgacı, Dr. Mehmet Çalıkoğlu, Mehmet Türkan ile merkezi İzmit'te bulunan Hızlı Gelişen Tür Orman Ağaçları Araştırma Enstitüsü'nden Hazin Cemal Gültekin tarafından yürütülen projenin amacı 'Bozuk ardıç ormanlarını iyileştirme ve ardıç ağaçlandırma çalışmalarındaki başarıyı artırarak verimli, sağlıklı ardıç ormanları kurmak, toplumun değişik ihtiyaçlarını karşılamak, bölge ve ülke ekonomisine katkıda bulunmak' şeklinde belirlendi.

Emre BAYLAN/ANTALYA, (DHA)
Foto: Dikim çalışmalarından foto


===


Miami'de büyük ilgi gördü

ANTALYALI ressam Şule Dinçel Sarıkaya, dünyanın en büyük sanat fuarlarından 'Miami River Art Fair'de gerçekleşen 'Art Basel Haftası'na katıldı. ABD'nin kültür-sanat şehri Miami'de resimlerini sergileyip, dünya sanatçılarıyla buluşan Sarıkaya, 'Miami Fuarı'na katılan ilk Türk ressam' olma özelliğine de sahip oldu. Antalya'ya dönen Sarıkaya "Fuarda ülkemi ve Antalya'yı temsil etmek beni son derece gururlandırdı. Standımdaki esprili resimlerim büyük ilgi çekti. 2014 yılında açılacak fuar için de davet aldım. Çok mutlu ve heyecanlıyım" dedi.

Bugüne kadar katıldığı yarışmalardan Türkiye birinciliği dhil 8 ödül alan Sarıkaya'nın resim sanatındaki tarzı, Okan Bayülgen, Orhan Ak gibi ünlülerin de ilgisini çekmişti. Sarıkaya'nın birçok tablosu, Amerika, Almanya, İngiltere, Fransa, İsrail, Norveç ve Polonya'da alıcı buldu. Sarıkaya, Miami Furarı öncesi, Bodrum'daki Nurol Sanat Galerisi'nde kişisel bir sergi açtı. Resimlerini İrlanda, Küba, Japonya, Amerika gibi birçok ülkenin kültürlerinden etkilenerek yaptığını vurgulayan Sarıkaya, "Kendi çizgilerimle bir dünya platformu oluşturmaktan hoşlanıyorum" dedi.

Yusuf DEMİR/ANTALYA, (DHA)
Foto: Şule Dinçel Sarıkaya'nın Miami Fuarı'nda tanıştığı ressamlarla ve tek fotosu

===


En büyük destekçisi ailesi

ANTALYA'da yaşayan Rus asıllı manken Natalia Leguova, ajansının manken, fotomodel kadrosunda çalışıyor. İşini çok sevdiğini belirten genç manken, katalog çekimi yapmayı planlayan firmaların aranılan ismi oldu. 24 saatini işine ayırdığını kaydeden Leguova, "6 yıl önce mankenliğe başladım. İşim benim için bir tutku. Mesleki kariyerimi çok çalışarak yaptım. Şu ana kadar 20'nin üzerinde müzik klibinde oynadım. 100'ün üzerinde de katalog çekimine katıldım" dedi. Ailesi ve yakın arkadaşlarının sürekli desteğini gördüğünü, işinde başarıyı yakalamanın sırrının ise çalışmak kadar, sevenlerinin kendisine verdiği manevi destek olduğunu vurgulayan Leguova, "Kendime güveniyorum. Fakat bu yeterli olmuyor. Kimi zaman yakınlarında güvenebileceğin insanlar arıyorsun. İşimde beni ateşleyen en önemli unsur ailem" diye konuştu.

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA)
Foto: Natalia Leguova'nın tek fotoları.

===


Bizim DJ Adana'yı salladı

ANTALYALI DJ Sıla Özbek, yılbaşı kutlaması için gittiği Adana'da, 2 bin kişi için çaldı. VJ Bülent'in de sahneye çıktığı Kaktüskent'te bulunan KaktüsPark'ta çalan Antalyalı DJ, Adana'yı fethetmenin mutluluğunu yaşadı. Saat 22.00'de DJ kabinine çıkan ve sabahın ilk ışıklarına kadar müziğiyle Adanalıları kendinden geçiren Özbek, çok eğlendiğini söyledi.

Yılbaşı gecesinde çalışan tarafta olmanın burukluğunu yaşadığını, binlerce insanın müziğiyle eğlendiğini gördüğünde burukluğun yerini coşkuya bıraktığını belirten genç DJ, "Antalyalı olup Türkiye'nin ve Avrupa'nın dört bir yanında müzik yapmak gurur verici. Müziğimi dünyaca ünlü DJ'lerin sahneye çıktığı arenalarda çalmayı çok istiyorum" diye konuştu.

İbrahim LALELİ/ANTALYA, (DHA)
Foto: Sıla Özbek'in fotosu.


03 OCAK PERŞEMBE SABİTLERİ

==========================


HAVA DURUMU

-


ANTALYA : 09/19 (AZ BULUTLU)


BURDUR : 02/12 (AZ BULUTLU)


ISPARTA : 02/11 (AZ BULUTLU)


ALANYA : 11/18 (AÇIK)

KEMER : 09/15 (AÇIK)


AFYONKARAHİSAR : 03/09 (SİSLİ)


MANAVGAT : 11/18 (AÇIK)


KUMLUCA : 10/15 (AÇIK)


BUCAK : 02/12 (AÇIK)


EĞİRDİR : 01/11 (AÇIK)


SANDIKLI : -1/11 (SİSLİ)


FETHİYE : 11/16 (AÇIK)


NAMAZ VAKİTLERİ

-


İMSAK GÜNEŞ ÖĞLE İKİNDİ AKŞAM YATSI


ANTALYA : 05.36 07.04 12.09 14.39 17.02 18.22AFYONKARAHİSAR: 05.39 07.09 12.09 14.34 16.57 18.20


BURDUR : 05.39 07.07 12.10 14.38 17.01 18.22


ISPARTA : 05.38 07.06 12.09 14.37 17.00 18.21


ALANYA : 05.31 06.59 12.04 14.34 16.57 18.17


KEMER : 05.37 07.05 12.10 14.40 17.03 18.23

KUMLUCA : 05.38 07.06 12.11 14.41 17.04 18.24


FETHİYE : 05.43 07.11 12.15 14.44 17.07 18.28NÖBETÇİ ECZANELER

-


ANTALYA

-

AVKAN Altınkum Mah. 460 Sk. No:18 229 95 96

BERRİN Fener Mah. Astur Sit. 90/B 244 14 84

BUYRUKÇU Yıldız Mah. 220 Sk. No:25/A 242 13 85

FİDAN Güllük Cad. No:155 344 04 43

GÖKÖZ 1 Nolu Sağlık Ocağı altı 321 68 06

HUZUR Kuzekkaya Mah. 2546 Sk. 325 35 25

KÜÇÜKSU Yıldırım Beyazıt Cad. Kardıç Apt. 345 80 02

KÜLTÜR Kültür Mah. 3821 Sk. Dilara Apt. 226 02 74

PORTAKAL ÇİÇEĞİ A.Tolunay Cad. No:62 311 11 34AFYONKARAHİSAREFE SSK İl Müdürlüğü yanı No:31 213 93 40

ÖMÜR Tuzpazarı Cad. No:6 215 15 01

SELİN Göğüs Hastanesi karşısı 215 99 34ISPARTA

-

ÇAĞRI Bahçelievler Mah. 3042 Sk. No:1/1 218 49 93

SAĞLIK Hastane Cad. No:48 233 04 00BURDURPELİN İ.İnönü Bulvarı No:130/C 233 46 82ALANYADEFNE Ş.Tokuş Cad. Tuluklar yanı 511 57 24

ÖZNUR Özel Hayat Hastanesi karş. 512 63 45KEMER

-

ANTALYA Atatürk Bulvarı No:11/C 814 25 32MANAVGATFALEZ Hastane Cad. 746 94 50

GÜVEN Fevzipaşa Cad. 746 84 12FETHİYE

-

NİHAL Akarca Mah. 613 43 34

ÖZTÜRK Doktorlar Sitesi 612 85 02

-

Kemer'in yüzünü 'Nevruz' güldürecek

RUS turistlerin daha çok tercih ettiği ve kış sezonuna girilmesiyle birlikte turist yoğunluğunun yok denecek kadar azaldığı Kemer, yaz sezonu öncesi Nevruz Bayramı'nda gelecek İranlı turistleri bekliyor. Bu yıl İran pazarından umduğunu bulamayan ve odaları boş kalan turizmciler, önümüzdeki Nevruz Bayramı'nda ciddi bir talep bekliyor. İran ve Bahai takvimlerine göre yılın ilk gününü temsil eden Nevruz, yaz sezonu öncesi Kemer'e de canlılık kazandıracak.

Geçen yıl İran'dan Kemer'e 3 bin turistin Nevruz Bayramı tatilini geçirmek için geldiğini kaydeden Kemer Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (KETOB) Başkanı Tayyar Gül, Nevruz'da İran'dan yoğun bir turist akını beklediklerini kaydetti. Önümüzdeki sezondan umutlu olduklarını ve yapılan tanıtımların meyvesini toplamaya başlayacaklarını belirten KETOB Başkanı Tayyar Gül, yılbaşı sonrasında turizmde hareketliliğin başlayacağını aktardı.

Kemer'de kış dönemi nedeniyle çok az otelin açık olduğunu anımsatan Başkan Gül, "Yaz sezonunda ciddi bir potansiyel ağırlayan oteller, genel olarak tadilatta. Özellikle Nevruz Bayramı'nda İran pazarından güzel bir talep var. Şubat ayı sonu ve Mart ayının başında İranlı turistleri Kemer'e bekliyoruz. Mayıs ayı başında Rus turistler yoğun olarak Kemer'e geliyor. Kış döneminde bakımları yapılan ve hazırlıklarını tamamlayan oteller, yaz sezonunun konuklarını ağırlayacak" diye konuştu.

Saffet YENİGÜN/KEMER (DHA)
Foto: KETOB Başkanı Tayyar Gül fotosu


===


Belçika'da Alanya tanıtımı


ALANYA Turistik İşletmeciler Derneği'nin (ALTİD) desteğiyle hazırlatılan gezi içerikli 21 dakikalık Alanya tanıtım filmi, Belçika Devlet Televizyonu RTBF'de 3 kez yayınlandı. 'Alanya Seyahati' adlı tanıtım programı, RTBF'nin web sitesi ve facebook sayfası ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü'nün web sitesinde de yer aldı.

Sunuculuğunu Guy Lemaire'nin yaptığı seyahat programı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü koordinasyonunda, Brüksel Kültür ve Tanıtma Müşavirliği, ALTİD Başkanı Gülçin Güner ve turizm sektörü temsilcilerinin katkılarıyla gerçekleştirildi. Alanya'nın tarihi, doğası ve kültürel etkinliklerinin konu alındığı program RTBF'de Aralık ayında 3 kez yayınlandı.

ALTİD Başkanı Gülçin Güner, Belçikalı ekibin Alanya'daki çekimleri 27 Ağustos - 1 Eylül 2012 tarihleri arasında gerçekleştirdiğini söyledi. Programın Ocak ayında LA UNE ve TV5 Europa'da 4 defa daha yayınlanacağını belirten Güner, "Programda Alanya Kalesi, Tersane, Damlataş Mağarası, safari turları, yat gezileri, Alanya pazarı, plajlar, doğal ve tarihi zenginliklerini anlatan görüntülere yer veriliyor" dedi.

Teoman ERİŞ/ALANYA, (DHA)
Foto: Alanya manzarası ve Gülçin Güner


===

Eğitimde atılım yılı olacak


ISPARTA Valisi Memduh Oğuz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevine başlayan Muhammed Öztürk'ü makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerinde bulundu. Milli Eğitim müdür yardımcıları ve şube müdürlerinin de hazır bulunduğu ziyarette Vali Memduh Oğuz, Isparta'nın eğitim alanında çok önemli bir il olduğunu belirtti. İllerin özelliklerine göre il müdürlüklerinin önem derecesinin belli olduğunu belirten Vali Oğuz, Isparta'nın en önemli özelliklerinden birinin de eğitim olduğunu söyledi.

Bu nedenle Milli Eğitim Müdürlüğü makamının öneminin Isparta'da, Türkiye'nin diğer şehirlere göre çok daha fazla olduğunu vurgulayan Vali Yılmaz, "Çünkü burada eğitimin üçayağa olan öğrenci, öğretmen ve veli, eğitimle çok ilgilidir. O bakımdan Isparta'da eğitim teşkilatını sevk ve idare etmek önemlidir. Zaten biz 'İlim şehri Isparta' diyoruz, mesaimizin büyük bir kısmını bu doğrultuda harcıyoruz. Burada eğitim çıtası çok yüksektir. Bu çıtanın daha da yükselmesini istiyorum" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Muhammed Öztürk ise, Vali Oğuz'un bilge ve önder kişiliğinde Isparta'nın eğitim çıtasını daha yukarı taşımak için gayret sarf edeceklerini belirtti. Öztürk, ?Eğitime duyarlı bir valiyle çalışmaktan dolayı çok mutluyum. Her değişiklikte taze bir kan vardır, ayrı bir bakış açısı vardır. Biz elimizden geldiğince onu yansıtmaya çalışacağız. Tabi burada Sayın Valimizin bilge ve önder kişiliği bizlere rehberlik edecek" diye konuştu.

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
Foto: Ziyaret fotosu

===


Teşvik Yasası uzatılsın

AFYONKARAHİSAR Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Hancıoğlu, 5084 sayılı Teşvik Yasası'nın geçerliliğin uzatılmasının yararlı olacağını söyledi. Afyon'un da içinde bulunduğu 49 il ve 2 ilçedeki şirketlerin 5084 sayılı Kanun kapsamında olduğunu hatırlatan Hancıoğlu, Teşvik Yasası'nın 31 Aralık 2012 sona erdiğini kaydetti.

ÜLKE VE ŞEHİR EKONOMİSİ GELİŞTİ

Teşvik Yasası'nın yürürlüğe girmesiyle birlikte ülke ve şehir ekonomisinin geliştiğine dikkat çeken Hancıoğlu, ?Çıkarılan teşvik ve desteklerle ülkemiz ekonomisi devamlı büyüyen bir ülke olmuştur. İşsizliğin azalması ve yaşam standardımızın yükselmesinde etken olan uygulamaya eğer son verilirse, işletmelerimiz için mali külfet doğacaktır. Ekonomik istikrarın yakalanarak devamı çok önemli olup, özel sektörünün önünü açılmalıdır" diye konuştu.

İSTİHDAMIN DEVAMI İÇİN GEREKLİ

Türkiye'nin özel sektörün girişim ve yatırımlarıyla büyüdüğüne vurgu yapan Hancıoğlu, "Bu nedenle girişimcinin, istihdamın önü açılmalıdır. Hali hazırda ne yazık ki, istihdam maliyetinin yüksek oluşunun yeni istihdam alanlarının açılmasında önemli bir engeldir" dedi. İstihdamın devam ettirilmesi için Teşvik Yasası'nın önemini vurgulayan Hancıoğlu, istihdamın üzerindeki ağır vergi ve sosyal güvenlik primleri yükünün 5084 sayılı yasayla hafifletildiğini aktardı.

Yasanın 31 Aralık 2012 tarihinde sona ermesiyle Afyon'un ekonomisine olumsuz yansımaları olacağına değinen Hancıoğlu, "İş dünyası olarak, büyüyen ve gelişen ülkemizin hızının ve istikrarının devamına katkı sağlayacağını düşündüğümüz 5084 sayılı yasanın 5 yıl daha uzatılmasını talep ediyoruz. İlimiz ve ülkemize faydalı olmaya devam edecek olan 5084 sayılı yasanın 5 yıl daha uzatılması için yetkililerimizin desteğini bekliyoruz" dedi.

Murat ARISOY/AFYONKARAHİSAR, (DHA)
Foto: Mustafa Hancıoğlu


===


AKÜ'nün araçlarını inceledi


AFYONKARAHİSAR Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak'ı makamında ziyaret etti. Vali Balkanlıoğlu daha sonra AKÜ'de incelemelerde bulundu. İncelemeler sırasında Vali Balkanlıoğlu'na Rektör Prof. Dr. Solak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kemalettin Çonkar, Prof. Dr. Süleyman Taşgetiren, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. M. Hilmi Uçan, İdari ve Mali İşler Daire Başkanı İhsan Ceran, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Hüdai Koçyiğit eşlik etti.

Vali Balkanlıoğlı üniversitenin araç parkına dahil edilen 170 kişilik kampüs içi ring aracı ve elektrik enerjisiyle çalışan küçük binek aracını inceledi. İncelemeler sırasında Rektör Prof. Dr. Solak, Vali Balkanlıoğlu'na araçlarla ilgili detaylı bilgiler verdi. Rektör Prof. Dr. Solak, 170 kişi kapasiteli otobüsün Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü tarafından hibe edildiğini belirterek, aracın THY yer hizmetlerinde kullanıldığını vurguladı.

Aracı üniversite içerisinde ring aracı olarak kullanmak için İl Emniyet Müdürlüğü yetkilileri nezdinde görüşme ve değerlendirmelerde bulunulduğunu da belirten Prof. Dr. Solak, bu konuda çalışmaların devam etmekte olduğunu ifade etti. Rektör Prof. Dr. Solak, ayrıca elektrik enerjisiyle çalışan küçük binek aracıyla ilgili de Vali Balkanlıoğlu'na bilgiler verdi.

MİNİ ARAÇTA DENEME SÜRÜŞÜ

İncelemeler sırasında Vali Balkanlıoğlu, Prof. Dr. Solak ile birlikte binek aracıyla deneme sürüşü yaptı. Ardından yerinde incelemek üzere 170 kişilik kampüs içi yeni ring aracına da binen Vali Balkanlıoğlu, Afyon Kocatepe Üniversitesi'nin yeni araçlarının hayırlı olmasını diledi. Kampüs içerisindeki bu araçların önemli olduğunu da vurgulayan Vali Balkanlıoğlu, yeni hizmetlerinden dolayı Rektör Prof. Dr. Solak'ı tebrik etti.

Onur BAYRAM/AFYONKARAHİSAR, (DHA)
Foto: Ziyaretten ve incelemeler


===


Kural tanımayanlara gece baskını

KORKUTELİ- Akyar yolunda araba ve motosiklet yarışı yapan bir grup polisin ani baskını sonucu yakalandı. Gece Akyar yolunda iddialı araba ve motosiklet yarışı yapılacağı ihbarının değerlendiren Korkuteli İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 5 motosiklet ve 1 otomobili yakaladı. Araçlar trafikten men edilirken, sürücülerine çeşitli maddelerden trafik cezası yazıldı.

Baskında, yarışları izlemeye gelen ve kurusıkı tabancayla havaya ateş eden 39 yaşındaki A.Ö. gözaltına alındı. Trafikten men edilen otomobilin yarış amacıyla özel olarak tasarlandığı, otomobilin arka koltuğunda, motora hortumlarla 2 hidrojen tüpü bağlandığı kaydedildi. Bu tüplerin otomobile turbo özelliği kazandırarak aşırı süratli gitmesini sağladığı vurgulandı.

Korkuteli İlçe Emniyet Müdürü Metin Demirbağ, bahisli araba yarışı ihbarı sonrası önlem alarak baskın yaptıklarını kaydetti. Yağmur nedeniyle yarış yapılan alanın ıslak olduğunu kaydeden Demirbağ, "Yarış gerçekleşseydi kaza kaçınılmazdı. Önlem alarak yarış yapmak isteyenleri olası bir faciadan kurtarmış olduk" diye konuştu.

Adem DURMAZ/KORKUTELİ, (DHA)

Foto: Yakalanan otomobil ve motosikletler


Ölüdeniz'de camilere yeni yıl bakımı


FETHİYE'nin Ölüdeniz Beldesi'ndeki camilerin takıma bakıma alınarak eksikleri giderildi. Ölüdeniz Belediyesi'nde 2 dönemdir başkanlık görevini yürüten CHP'li Keramettin Yılmaz, Ovacık Mahallesi'ndeki Hastalı Cami ve lojmanlarının boya ve badanasını yaptırdı. Cami cemaatinin de sevinçle karşıladığı çalışmayı yerinde inceleyen Başkan Yılmaz, daha sonra beldedeki Kur'an Kursu'nu ziyaret etti. Kurs öğretici Nesrin Türkmen'den kursa ilişkin bilgi alan Başkan Yılmaz, kursiyerlerle sohbet etti.

Ölüdeniz Beldesi'nde 4 cami olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, ?Camilerimizin ve lojmanların tamir, bakım, boyama gibi her türlü ihtiyacı için destek vermekteyiz. İbadet yerlerimizin temiz ve bakımlı olması için camii imamlarımızın isteklerini her zaman anında yerine getirmeye çalışıyoruz. Ayrıca Kur'an kursuna gelen ve burada Kur'an öğrenen çocuklarımız, gençlerimiz ve ailelerimizi de ziyaret ettik. Onlar da rahatça bu eğitimlerini sürdürüyorlar. Hepsine başarılar diliyorum" dedi.

Ergün TOS/FETHİYE, (DHA)
Foto: Bakım çalışmaları, Kur'an kursunu ziyareti


===


Erenler ve Bolvadin'de okuma heyecanı

EMEKLİ Albay İsmail Özdilek'in öncülük ettiği 4'üncü Afyonkarahisar Okuma Haftası etkinliği çerçevesinde Erenler Köyü ve Bolvadin'de okuma etkinliği düzenlendi. Erenler İlk ve Orta Okulu'nda 205 kitabı öğrencilere Vali İrfan Balkanlıoğlu, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ile İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın takdim etti.

YARININ YÖNETİCİLERİ SİZLERSİNİZ

Erenler İlk ve Orta Okulu'nda öğrencilere hitaben konuşan Valisi İrfan Balkanlıoğlu, "Ben de sizin gibi köy okulunda okudum. Kendinizi geliştirin. Çok kitap okuyun. Yarının valileri, belediye başkanları, avukatları, hkimleri sizlersiniz" dedi. Vali Balkanlıoğlu'nun "Vali kimdir, Belediye Başkanı kimdir, Muhtar kimdir" soruları ise neşeli dakikaların yaşanmasını sağladı.

BOLVADİN'DE RENKLİ GÖRÜNTÜLER

Okuma Haftası etkinliği çerçevesinde Bolvadin'de ise 6 bin 500 kitap, öğrencilere dağıtıldı. Etkinlik, 'Paramı biriktiriyorum, kitabımı alıyorum, okumayı seviyorum' sloganıyla yürütülen kampanya, renkli görüntülere sahne oldu.


Murat ARISOY/AFYONKARAHİSAR, (DHA)
Foto: Etkinliklerden fotolar


===


Çocuk Korosu seçmeleri yapıldı

AFYONKARAHİSAR Belediyesi Çocuk Korosu seçmeleri yapıldı. 8-12 yaş arası çocukların katıldığı Çocuk Korosu seçmeleri, Belediye Meclis Salonu'nda yapıldı. Bu yıl ikincisi düzenlenen seçmelere ilgi yoğun oldu. Afyon Kocatepe Üniversitesi Konservatuvar Bölümü Öğretim Görevlisi Ayfer Ölmez tarafından yapılan seçmeler sırasında çocuklar hünerlerini sergiledi. Piyano eşliğinde birbirinden güzel şarkıları seslendiren çocuklar, neşeli dakikalar geçirdi. Seçmelerin tamamlanmasının ardından çalışmalara başlayacak olan Çocuk Korosu, provalarını Rehberlik ve Araştırma Merkezi'nde yapacak.

Murat ARISOY/AFYONKARAHİSAR, (DHA)
Foto: Seçmelerden


===


Kazaların bilançocu 4 ölü, 443 yaralı


BURDUR'da 2012 yılında polis sorumluluk alanında toplam 563 trafik kazası meydana geldiği kaydedildi. İl Emniyet Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre bu kazalarda 4 kişi hayatını kaybetti, 443 kişi de yaralandı. İl ve ilçelerde meydana gelen kazalarda ise 772 bin TL'lik maddi hasar oluştu. İl merkezinde 2012 yılında 2'si ölümlü 156'sı yaralamalı, 154'ü de maddi hasarlı olmak üzere toplan 312 trafik kazası meydana geldi. Bu kazalarda 241 kişi yaralandı. Maddi hasar ise 579 bin 125 TL olarak belirlendi. İlçelerde meydana gelen kazalarda 2 kişi hayatını kaybetti, 202 kişi yaralandı. İlçelerdeki toplam 215 kazada 192 bin 950 TL maddi hasar oluştu.

Mesut MADAN/BURDUR,(DHA)
Foto: Eski kazalardan fotolarSPOR HABERLERİ

==============

Yılmaz ?Bugün için şampiyonluğu konuşmak doğru değil" dedi ve ekledi;


Zirvede dolaşalım yeter


Anadolu'yu en iyi şekilde temsil ettiklerini, yüksek bütçelere sahip çok takımı geride bıraktıklarını söyleyen 2'nci Başkan Ali Yılmaz, öncelikli hedefin istikrar olduğunu belirtti

MEDİCAL Park Antalyaspor 2'nci Başkanı Ali Yılmaz, çeşitli ortamlarda kendisine yöneltilen ?Şampiyonluk için ne düşünüyorsunuz" sorusunu yanıtlarken, ?Bugün için şampiyonluğu konuşmak doğru değil. Zirvede dolaşalım yeter. Çünkü bugün için zirvede bulunmanın bile büyük başarı olduğunu düşünüyorum" dedi. Yılmaz, Anadolu'yu en iyi şekilde temsil etmenin gururunu yaşadıklarına dikkat çekerek, hedeflerini şöyle anlattı:

HOCAMIZIN SÖZLERİNE KATILIYORUM

?Çok yüksek bütçelere sahip takımları geride bırakıyoruz. Hocamızın dediği gibi çok az bir bütçeyle çok büyük başarı yakalamak en büyük mutluluk. İstikrarı yakalamak çok önemli. Altyapı ve tesisleşme gibi, her şeyden önemlisi stat gibi sorunları tam olarak çözdükten sonra şampiyonluk düşünülebilir. Ama bugün geldiğimiz nokta, birlik ve beraberliğin, anlayışın ve çalışmanın ürünü. Mehmet hocamızın da söylediği gibi biz bugünlere mucize olarak değil, çalışarak, bileğimizin hakkıyla geldik."


Ahmet GEVEN/ANTALYA, (DHA)
Foto: 2'nci Başkan Ali Yılmaz fotosu


===


Lider Galatasaray'la aralarında 3 puan olan 30 puanlı Antalyaspor, Akhisar maçına galibiyet parolası ile hazırlanıyor


Şimşek 33'e kilitlendi


Teknik heyet ve futbolcular ?Yakalanan çıkışı korumak için kazanmak zorundayız" dedi.


ANTALYASPOR, 9 Ocak'ta Akhisar Belediyespor ile Manisa'da oynayacağı maça galibiyet parolasıyla hazırlanıyor. 30 puanı bulunan Antalyaspor'da teknik heyet ve futbolcular, yakalanan çıkışı korumak için kazanmak zorunda olduklarını, maça da bu inançla hazırladıklarını söyledi. Akhisar maçının hazırlıklarını sabah ve öğleden sonra yapılan iki idmanla sürdüren Antalyaspor'da sakatlığı düzelen Uğur İnceman takımla birlikte çalışmalara katılırken, Ömer Şişmanoğlu düz koşu yaptı.

Mehmet Özdilek UEFA'nın düzenlediği prolisans kursuna katıldığı için antrenör Şenol Fidan yönetiminde çalışan Antalyaspor'da morallerin en üst seviyede olduğu gözlendi. Diğer yandan eşini yılbaşı tatili için Senegal'e gönderen Lamine Diarra ile Promise Isaac ilk kez yeni yılı Antalya'da geçirmenin mutluluğunu yaşadı. Her iki oyuncu da yeni yıl için Antalya'da kalmaktan son derece mutlu olduklarını ifade etti. Brezilyalı oyuncu Tita da eşi ve çocuklarıyla yeni yılı Antalya'daki evinde karşıladı.

Foto: İdman fotoları


===


Alanya'nın geleceği sağlam


İkinci yarı hazırlıklarına çift idmanla başlayan turuncu yeşillilerde gelecek vaadeden genç oyucular Fahri, Yiğit, Osman ve Aldülkadir de A takıma dahil oldu

ALANYASPOR'da 2'nci yarı hazırlıkları çift antrenmanla başladı. Genç takımdan Fahri, Yiğit, Osman ve Abdülkadir de antrenmanlara katılıyor. Alanyaspor ile hazırlık maçı oynayacak olan Galatasaray ise bugün gelecek. Basın Sözcüsü Mevlüthan Çavuşoğlu, 2'nci yarı hazırlıkları kapsamında 6 Ocak Pazar günü Galatasaray ile hazırlık maçı yapacaklarını söyledi. Karşılaşmanın çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Çavuşoğlu, "Bilet satışları da başladı. Maça yoğun ilgi olacağını düşünüyoruz. Goldcity Turizm Kompleksi'nde kamp yapacak sarı kırmızılıları, karşılaşmanın oynanacağı Oba Stadı'nda en iyi şekilde ağırlayacağız" dedi.

GALATASARAY HEYECANI

Galatasaray'ın Antalya Havalimanı'na, buradan da karayoluyla Alanya'ya geleceğini belirten Goldcity Turizm Kompleksi'nin sahibi Kerim Aydoğan ise "Galatasaray Kulübü, sponsoru Türk Haya Yolları'na (THY) Gazipaşa Havalimanı'na iniş yapılması için talepte bulundu. Ancak THY bunu kabul etmedi. Böylece Galatasaray Antalya Havalimanı'na iniş yaparak, 2 saatlik otobüs yolculuğunun ardından tesisimize ulaşabilecek" dedi.

Teoman ERİŞ/ALANYA, (DHA)
Foto: Antrenmandan enstantane, Mevlüthan Çavuşoğlu, Kerim Aydoğan


===


Amatöre büyük destek

ANTALYA Süper Amatör Lig'de mücadele veren Demirspor ile 1'nci Amatör Küme'de yer alan Kunduspor'a geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yardım eli uzandı. 'Amatörün babası' olarak bilinen Levent Aydın, gençlerin spor yapmasına önemli katkılar sağlıyor. Demirspor Kulübü Başkanı Hasan Demir ile Kunduspor Başkanı Hasan Ali Sağın, işadamı Levent Aydın'ın kendilerine verdiği destek sayesinde ayakta durduklarını belirterek, ?Sevgili Aydın, Antalya'da ticari hayatını sürdüren her işadamına örnek olmalı. Kendisine sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yanımızda olup genç kardeşlerimizin spor yapmasına imkan tanıdı. Desteğini unutmamız mümkün değil" dediler.

Foto: Levent Aydın fotosu


===


Büyükşehir ikinci yarıda yıktı

TÜRKİYE Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi'nde mücadele eden Antalya Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, deplasmanda İzmir Bornova Barışgücü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı'nı 65-64 mağlup etti. İzmir Evka 4 Spor Salonu'nda oynanan karşılaşmanın ilk yarısını 28-39 mağlup tamamlayan Antalya ekibi, ikinci yarıda rakibi karşısında daha iyi bir oyun ortaya koyarak, maçı 1 sayı ile 65-64 kazandı.

BU HAFTA KIBRIS GELİYOR

Antalya Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı Menajeri Coşkun Güvenç, Süper Lig'in iddialı ekiplerinden birini yendiklerini söyleyerek, "Bu hafta evimizde Dilek Sabancı Spor Salonu'nda Kıbrıs ekibini konuk edeceğiz. Onları da yenerek ligdeki çıkışımızı sürdürmek istiyoruz" dedi. Güvenç, Antalyalı basketbolseverleri cumartesi günü oynayacakları maça davet etti.

Süleyman EKİN/ANTALYA, (DHA)
Foto: Takım fotosu


===


Sandıklıspor'a tanıtım standı

AFYONKARAHİSAR'ın 3. Lig'deki tek temsilcisi Sandıklıspor'u tanıtmak ve vatandaşların desteklerini almak için ilçede stant açıldı. Sandıklıspor taraftarları Deniz Tavukçu ve İkbal Yalçın tarafından Belediye Meydanı'nda açılan standda, Sandıklıspor 2013 takvimleri ve atkıları dağıtıldı. Vatandaşların yoğun ilgisini gören standa konulan bir kutuya da takıma yardım etmek isteyenlerden yardım toplandı.

Bir ajitasyon yapmadıklarını, tamamen tanıtım ve destek için standı açtıklarını belirten Sandıklıspor Başkanı Hidayet Başciftci "Bu, Sandıklıspor'un tanıtılması, halkın takıma sahip çıkması için yapılan bir çalışmadır. İmkanlarımızın tümünü zorlayarak Sandıklıspor'un başarılı olmasını sağlamaya ve kamu oyunu bilinçlendirmeye çalışıyoruz" dedi.

Ahmet DAĞLI/SANDIKLI, (DHA)
Foto: Sandıklıspor'un standından foto

ANSİAD Ödülleri'nin sahipleri belirlendiYılın 'en'leriANTALYA Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) tarafından geleneksel olarak verilen 'Yılın Başarılı İşadamı', 'Yılın Kültür ve Sanat Ödülleri' ile 'Yılın Medya Ödülleri'nin sahipleri belli oldu. ANSİAD Yüksek Danışma Kurulu tarafından yapılan değerlendirme sonucunda bu yıl 18'ncisi verilen 'Yılın Başarılı İşadamı' ödülünü, ANSİAD üyesi Hakan Külahçı aldı.Art-Mim firmasının sahibi olan Külahçı, aynı zamanda 10 yıl kadar Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Ve Çevre Tasarımı bölümünde ders verdi. Külahçı, halen İç Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanlığını ve Antalyaspor Yönetim Kurulu üyeliğini devam ettiriyor. Bu yıl 12'ncisi verilecek olan 'Yılın Kültür ve Sanat Ödülleri'ne ise 3 isim layık bulundu.Antalya için önemli bir kültür-sanat faaliyeti olan 'ANTEV Sanat Otobüsü' projesine gönüllü danışmanlık yapması nedeniyle AÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr. Gökmen Özmenteş, fotoğraf sanatındaki başarılı çalışmaları ve Kepez Bölgesi'ndeki kültür-sanat yatırımları, bölgedeki tarihi sarnıçların onarım ve bakımını yapması nedeniyle Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ile bölgemizin yakın tarihi ve kültürel değerleriyle ilgili araştırmalar ve bu konulardaki kitapları nedeniyle araştırmacı yazar Giray Ercenk ödül alan isimler oldu.BAYER DE ÖDÜL ALDI

'Yılın Medya Ödülleri'nin sahipleri ise şöyle: NTV Antalya Sorumlusu Tanju İyidoğan ile NTV Antalya Muhabiri Sibel Atasoy, Dünya Gazetesi'nden Duygu Şahin Durmaz (2 birincilik), Radyo Martı'dan Yasemin Bora. Ayrıca ekonomi dalında başarılı çalışmalara imza atan, bölge ekonomisine ve sorunlarına duyarlı çalışmalar yapan ulusal medya temsilcisine verilen 'Ansiad Özel Ödülü'nün, bu yıl Hürriyet Gazetesi Yazarı Yalçın Bayer'e verilmesi kararlaştırıldı. Ödüller, 12 Ocak tarihinde Ramada Plaza Antalya Hotel'de yapılacak olan ANSİAD 23'üncü kuruluş yıldönümü balosunda verilecek.ANTALYA, (DHA)Foto: Yalçın Bayer===ATB anketi ekonomik beklentileri ortaya koyduANTALYA Ticaret Borsası (ATB), bünyesinde bulunan 8 meslek komitesinin üyelerine yönelik 2012 değerlendirme, 2013 beklenti anketi düzenledi. Anket çalışmasında üyelere, ekonomik beklentiler ve değerlendirmelerle ilgili 27 soru yöneltildi. 2012 yılında 'satışlarım beklentime göre daha çok arttı' diyenlerin oranı yüzde 17,95 iken 'azaldı' diyenlerin oranı yüzde 46,15 olarak gerçekleşti. 2012'de 'maliyetlerim beklentime göre daha çok arttı' diyenlerin oranı yüzde 87,5 çıkan ankette, 'azaldı' diyenlerin oranı yüzde 5'te kaldı.KREDİ İHTİYACI ARTTI

2012 yılında kredi ihtiyacı artanların sayısı yüzde 60,53 olarak çıkarken, kredi ihtiyacı azalan üye oranı yüzde 5,26 olarak çıktı. Ankette üyelere 2012 yılındaki faiz ödemeleri de soruldu. Anket sonucuna göre 2012'de faiz ödemesi artanların oranı yüzde 47,5 iken, 'azaldı' diyenlerin oranı yüzde 17,5'te kaldı. Ankete katılanların yüzde 35'inin faiz ödemesi değişmedi. Ankete katılan işverenlerin yüzde 69,23'ü personel sayısını değiştirmezken, yüzde 10'u azalttı, yüzde 20'si ise personel sayısında artışa gitti.2012 yılında yatırım yapma, işini büyütme isteği azalma eğilimi gösterdi. Ankete katılanların yüzde 58,97'si yatırım yapma ve işini büyütmezken, yüzde 10,26'sında bu oran arttı, yüzde 30,77'si ise bu beklentisini değiştirmedi. 2012 yılında 'döviz fiyatı beklentime göre çok arttı' diyenlerin oranı yüzde 10,26'da kalırken, 'değişmedi' diyenlerin oranı yüzde 76,92 oldu. 2012 yılında 'faiz oranı beklentime göre arttı" diyenlerin oranı yüzde 18,42 olurken, yüzde 36,84'ünde bu beklenti azaldı, yüzde 44,74'ünde ise değişmedi.TİCARİ HAREKETLİLİK MUTLU ETMEDİ

Ankete katılanların yüzde 81,58'i 2012 yılında ekonomiye güveninin beklentisine göre çok azaldığını bildirdi. 2012 yılında genel ekonomik gidişat için memnuniyetinin azaldığını kaydeden üye oranı yüzde 73,68 iken, yüzde 2,63'ü arttığını bildirdi. 2012'de sektöründeki ticari hareketlilik için memnuniyetini bildiren üye oranı yüzde 2,56 olurken, azaldığını bildiren üye oranı yüzde 84,62 oldu. Toplumdaki gidişattan memnuniyeti artan üye oranı yüzde 2,56 iken, üyelerin yüzde 89,74'ü toplumdaki gidişattan memnuniyetinin azaldığını bildirdi.2013 BEKLENTİSİ

Komite üyeleri, 2013 beklentilerini de ankete yansıttı. Ankete katılanların yüzde 12,82'si 2012 yılına göre 2013 yılı beklenti ve satışının daha yüksek olacağını düşünüyor, yüzde 48,72'si ise azalacağı görüşünde. 2012 yılına göre 2013 yılı beklenti ve maliyetinin daha çok artacağını söyleyenlerin oranı yüzde 87,18 olurken, yüzde 56,1'i 2012 yılına göre 2013 yılında kredi ihtiyacının artacağını düşünüyor. 2012 yılına göre 2013 yılında faiz ödemelerinin daha çok artacağını düşünenlerin oranı yüzde 36,59 olurken, çalıştırdığı personel sayısının değişmeyeceğini düşünenlerin oranı yüzde 77,14 oldu.2012 yılına göre 2013 yılında yatırım yapma, işini büyütme isteği artanların sayısı yüzde 8,11 olurken, ankete katılanların yüzde 43,24'ü işine büyütme istediğinin azaldığını bildirdi. Ankete katılanlar döviz fiyatlarının 2013'te çok değişmeyeceği görüşünde. 2013 yılı enflasyon oranının artacağını düşünenlerin oranı yüzde 62,16 olurken, faiz oranlarının değişmeyeceği görüşü hakim. Ankete katılanların yüzde 13,51'i 2012 yılına göre 2013 yılında ekonomiye güvenin artacağı, yüzde 54,05'i azalacağı, yüzde 32,43'ü değişmeyeceği görüşünde.ANTALYA, (DHA)Foto: ATB üyelerinin fotosu===Demre'ye Rusya'dan kardeş şehir geldiANTALYA'nın Demre İlçesi'ne Rusya'dan kardeş şehir geldi. Demre ile Rusya'nın St. Petersburg kenti yakınlarındaki Kornstadt şehri, kardeş şehir oldu. Kronstadt, Demre'nin yurt dışındaki ikinci kardeş şehri oldu. Demre ile Kornstadt arasındaki kardeş şehir antlaşması, Demre Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Demre Belediye Başkanı Süleyman Topçu, Kronstadt Kaymakamı Alexsandr Goroshko ve Türkiye'nin St. Petersburg Konsolosu Tanju Bilgiç'in katıldığı törenle Kronstadt şehrinde imzalandı.Kardeş şehir antlaşmasını imzalamak üzere Demre Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman ve Demre Belediye Başkanı Süleyman Topçu, dört günlüğüne Rusya'ya gitti. Demre Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, geçen yıl St. Petersburg'u ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ı karşılayanlar arasında Kronstadt Kaymakamı Alexsandr Goroshko'da yer aldığını anımsatarak, Kronstadt'ta tarihi Saint Nicolaus Kilisesi olduğunu söyleyen Kaymakamı Alexsandr Goroshko'nun Demre'de de Saint Nicolaus Kilisesi olduğunu duyduğunu aktardığını belirten Karaman şöyle devam etti:"Bunun üzerine Bakanımız Türkiye'nin St. Petersburg Başkonsolosu Tanju Bilgiç'e direktif vererek Demre ile Kornstadt şehirlerinin kardeş şehir olmasını istemiş. Ağustos ayında Kronstadt Kaymakamı Alexsandr Goroshko, Demre'yi ziyaret etti. Bizi de Kornstadt'a davet etti. Gezide kardeş şehir antlaşmasını imzaladık. Kronstadt, 50 bin nüfusa sahip bir ada şehri. Rus donanması burada bulunuyor. Şehrin nüfusunun büyük bölümünü Rus donanmasında görev yapanlar oluşturuyor. Ayrıca Kronstadt Sanayi ve Ticaret Odası yetkilileri ile toplantı yaptık. İşbirliği olanaklarını konuştuk. Demre'ye bölgeden daha çok Rus turist geleceğine inanıyoruz" dedi.Ahmet ACAR/DEMRE, (DHA)Foto: İmza töreninden===Fethiye'de Mekke'nin Fethi'nin yıldönümü dolayısıyla fidan dağıtıldıMUĞLA'nın Fethiye İlçesi'nde Mekke'nin Fethi'nin 1382'nci yıldönümü dolayısıyla Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 20 camide, 2 bin fidan dağıtıldı. Keçiboynuzu, çam ve sığla fidanlarına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Fethiye Orman İşletme Müdürlüğü tarafından namaz çıkışı yapılan fidan dağıtımına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.20 camide ücretsiz dağıtılan 2 bin keçiboynuzu, çam ve sığla fidanı kısa sürede tükendi. Fethiye Orman İşletme Müdürü Gürhan Zorlu, "Mekke'nin Fethi dolayısıyla camilerimizde böyle bir etkinlik yapmak istedik. 20 camide keçiboynuzu, çam ve sığla ağaçları dağıttık. Artık her yıl yenileri dikilen ağaçlarla Fethiye yemyeşil oldu" diye konuştu.Ergün TOS/FETHİYE (Muğla), (DHA)Foto: Fidan dağıtımından===Trafonun kabloları çalındı iki köy elektriksiz kaldıANTALYA'NIN Gazipaşa İlçesi'nde hırsızlar AKEDAŞ'a ait iki ayrı trafonun kablolarının çaldı. Beyrebucak ve Zeytinada köyleri bir süre elektriksiz kaldı. Kablo hırsızlığının ilki 28 Aralık Cuma gecesi Beyrebucak Köyü'nde yaşandı. İbrahimler mevkiindeki trafonun elektriğini kesen hırsızlar, trafonun bakır kablolarını keserek kaçtı. İkinci olay ise yılbaşı gecesi Zeytinada Köyü Sazak Mahallesi'nde yaşandı. Aynı teknikle trafonun elektriğini kesen hırsızlar, bakır kabloları alarak izlerini kaybettirdi. Her iki olayda toplam 100 metreye yakın bakır kablonun çalındığı bildirildi.VATANDAŞ ELEKTRİKSİZ KALDI

AKEDAŞ Gazipaşa İşletme Şefi Faruk Yılmaz, trafoların kablo bağlantılarının ekipler tarafından yenilenerek bölgelere elektriğin verilebildiğini açıkladı. Yılmaz, kabloları çalmak amacıyla elektriği kesen hırsızların verdiği zarardan dolayı Beyrebucak ve Zeytinada Köyü'nde trafo bölgelerindeki vatandaşların enerjisiz kaldığı söyledi. Yılmaz, vatandaşları uyararak köy veya mahallelerde ani elektrik kesintilerin anında AKEDAŞ'a bildirilmesini, trafolara müdahale edenlerin güvenlik güçlerine ihbar edilmesini istedi. Yılmaz, trafolardaki bakır kabloları çalanların yakalanması için jandarmaya başvurulduğunu kaydetti.Erdem KÖSE/GAZİPAŞA,(DHA)
Foto: Kabloları kesilen trafolar, AKEDAŞ İşletme Şefi Faruk Yılmaz


===


KEMİAD'dan Gürkut Acar'ın kanun teklifine destek

KEMER Turizmci ve İş Adamları Derneği (KEMİAD) Başkanı Ali Nail Kılıç, 2634 Sayılı Turizm Teşvik Kanunu'nda yapılamak istenen değişiklikle turizme destek sağlanacağını belirterek buna destek verilmesini istedi. Kılıç, CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar'ın, TBMM Başkanlığı'na sunduğu kanun teklifinde 2634 Sayılı Turizm Teşvik Kanunu'nda değişiklik yapılarak, Antalya, Aydın, İzmir, Mersin ve Muğla illerindeki belgeli turizm işletmelerine 2023 yılına kadar destek sağlanmasını ve bu illerdeki tesislere elektrik, su ve gaz fiyatlarında yüzde 50 indirim yapılmasını, asgari 10 işçi çalıştıran tesislerdeki çalışanların sigorta primlerinin işveren hissesinin yüzde 50'sinin de Hazine tarafından karşılanmasını talep ettiğini anımsattı.

Kılıç, CHP milletvekili Acar7ın kanun teklifinin yıllardır dile getirilen önemli bir konuda atılan somut bir adım olarak niteledi. Kılıç, teklifin yasalaşması için bölge milletvekillerinin, sektör temsilcisi sivil toplum örgütlerinin, sendikaların, yerel yöneticilerin ve siyasi partilerin destek olmalarını istedi. Kemer'de kışın açık olan otel sayısının tarihinde görülmedik şekilde azaldığını belirten Kılıç, "Dolayısıyla sigorta, elektrik, su ve gaz tüketimi nerdeyse yok seviyesine düştü. Tesisler atıl tutuluyor ve hiçbir katma değer üretmiyor. Bu yasa kabul edilirse, sezon dışında da turizm sektörümüz sağlıklı bir işleyişe kavuşacak" dedi.

ANTALYA, (DHA)
Foto: Ali Nail Kılıç ve Gürkut Acar


===


Akaydın'dan taksicilere şirketleşin önerisi


ANTALYA Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Hızır Taksi Durağı'nda bir araya geldiği taksici esnafına "Şirketleşin" önerisinde bulundu. Taksicilerle kahvaltı yapan Başkan Akaydın'a, Ulaşım Daire Başkanı Emin Pehlivan da eşlik etti. Taksicilerle sohbet eden Akaydın, sorularını dinledi, taleplerini yanıtladı. Taksicilerin yeterince kazanç sağlayamamaktan yakınması üzerine Akaydın, ?Antalya'da 3 bin 750 taksi var. Kentin ihtiyacından çok daha fazla. Antalya'nın yaklaşık 4 katı büyüklüğünde olmasına rağmen Ankara'daki taksi sayısı 7 bin 500. Antalya, Paris'ten daha fazla taksiye sahip. Taksi sayısı bu kadar çokken sizlerin istediği gibi kazanması mümkün değil" dedi.

ŞİRKETLEŞİN ÇAĞRISI

Belediye başkanlığı döneminde yeni taksi ruhsatı vermediğinin altını çizen Akaydın şunları söyledi: ?Pasta küçük, pastadan ekmek yiyen esnaf sayısı büyük. Sizin yapmanız gereken şirketleşmek. İster tüm taksici esnafı olarak, ister durak bazında şirketleşmelisiniz. Ulaşım esnafı bunu zor da olsa başardı. Siz de yapabilirsiniz. Sizlere bölgesel taksiciliği öneriyorum. Şirketleşirseniz giderlerinizi azaltabilirsiniz. Belediyeden toplu park yeri isteyebilirsiniz. Bunu başarabilirsek Türkiye'ye örnek oluruz." Başkan Akaydın ziyaretin sonunda taksicilere Atatürk portresi hediye etti.

ANTALYA, (DHA)
Foto: Başkanın taksici ziyareti


===


Kolejde AGED farkı

ANTALYA Koleji, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Özel Antalya Fen Lisesi, Özel Antalya Koleji ve Özel Antalya Anadolu Lisesi'nde başlattığı Akademik Gelişimi Destekleme (AGED) çalışmaları ile içerik ve amaç bakımından fark yaratmaya devam ediyor. Yapılan deneme, tarama ve ortak sınavların sonucuna göre öğrencilerin konu eksiklerinin tamamlanmasını ve konuyla ilgili daha fazla soru çözümünü amaçlayan programa, belirlenen hedefin altında kalan öğrencilerin katılımı zorunlu tutuluyor. Bununla birlikte isteyen her öğrenci, alanına yönelik derslerin AGED'ine gönüllü katılabiliyor.


ANTALYA, (DHA)
Foto: AGED calışmalarından foto


===


Otomobilin çarptığı motosiklet sürücüsü öldü


ANTALYA'nın Serik İlçesi'nde yılbaşı gecesi otomobilin çarptığı motosikletin sürücüsü öldü. Kaza, 31 Aralık 2012 gecesi saat 23.00 sıralarında Belek-Serik Karayolu Opet Petrol önünde meydana geldi. Ali Şahin'in kullandığı 07 N 7947 plakalı otomobil Serik'ten Belek'e seyir halindeyken karşı yönden gelen Remzi Şirin'in kullandığı plakasız motosikletle çarpıştı. Motosiklet sürücüsü 41 yaşındaki Remzi Şirin ambulansla Serik Devlet Hastanesi'ne götürülürken yolda yaşamını yitirdi. Otomobil sürücüsü Ali Şahin jandarma tarafından gözaltına alındı.

Namık Kemal KILINÇ/SERİK, (DHA)
Foto: Remzi Şirin
HaberSabah.Com
Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif ve içerikler livebbg.net hakkına konu olan eserlerin, yazıların veya içeriğin yasal olmayan içerik barındırmaz ve bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının ihlal edildiğini düşünen hak sahipleri veya bayan iç giyim meslek birlikleri İletişim adresinden 7/24 ulaşabilir. Buraya ulaşan talep ve şikayetler 7 iş günü içinde incelenecek, hak ihlali söz konusu olan benzeri içerikler ise en kısa sürede sitemizden kaldırılacaktır. Sitede yayınlanan köşe yazılarından yazarları sorumludur. Site yönetimine ulaşmadan yapılan hukuki işlemlerden site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Bu siteye giren her kullanıcı bu duyurudan haberdar olmuş sayılır. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. habersabah.com harici linklerin sorumluluğunu almaz. Haberlerin telifi,kaynaklarına aittir.